Diğer Sağlık Personeli

Diğer sağlık personeli görevlendirilmesi özellikle tehlikeli türde sayılan işletmeler için oldukça önemli ve yasalarca zorunlu hale getirildiği görülüyor.

Diğer sağlık personeli kavramı iş güvenliği yasasının iyice yerine oturması ile birlikte son dönemde işletmelerde sıklıkla kullanılan bir kavram haline geldiği görülüyor. Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve on ve daha fazla çalışanı olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde diğer sağlık personeli görevlendirilmesi gerekiyor. Eğer işletmelerde tam süreli bir işyerimi hekimi görevli ise diğer sağlık personelinin görevlendirme zorunluluğu bulunmuyor.

Diger Saglik Gorevleri
Diger Saglik Personeli Avrupa Yakasi
Diger Saglik Personeli Calisma Sureleri
Diger Saglik Personeli Calistirma Zorunlulugu
Diger Saglik Personeli Fiyat
Diger Saglik Personeli Fiyatlari

Fakat buna rağmen iş yeri sağlığının kaliteli ve profesyonelce sunulması için çok sayıda çalışana sahip işletmeler diğer sağlık personeli görevlendirmelerinin yapıyorlar. Bu sayede hem denetim hem de sağlık faaliyetleri daha hızlı ve etkili bir şekilde ilerliyor. Diğer sağlık personeli olarak görev almak için belirli şartları taşımam ve gerekli eğitimi almak gerekiyor. Alanı ile ilgili 5 yıllık iş tecrübesine sahip olan kişiler arasından diğer sağlık personeli eğitimini tamamlayanlara belge almaya hak kazanıyor

Diğer Sağlık Personeli Nedir?

İş sağlığı konusunda son dönemde yaşanan gelişmelere ve yasal çerçeve şile birlikte diğer sağlık personellerinin çalışma zorunluluğunun getirilmesi ile birlikte diğer sağlık personeli nedir sorusu hem işletmelerde hem de vatandaşlar arasında yoğun bir şekilde sorulduğu görülüyor. İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yasal prosedür doğrultusunda planının yapılması, değerlendirme faaliyetlerinin yürütülmesi, izlenmesi ve yönlendirilmesi noktasındaki iş ve sorumlulukları işyeri hekimi ile birlikte ve onların denetiminde sağlayan, yaptıkları işlerle ilgili verileri toplayan ve gerekli kayıtları tutmak amacıyla görev yapan personellere diğer sağlık personeli deniyor.

Diger Saglik Personeli Calistirma
Diger Saglik Personeli Istanbul
Diger Saglik Personeli Nedir
Diger Saglik Personeli Ortak Saglik Guvenlik Birimi
Diger Saglik Personeli Osgb
Diger Saglik Personelleri

Diğer Sağlık Personeli Çalışma Süreleri

Diğer sağlık personeli çalışma süreleri iş güvenliği yasası ve işyeri hekimi ve diğer sağlık personelinin görev, yetki, sorumluluk ve eğitimleri hakkında yönetmeliğinde belirlenmiş hususlara göre uygulanıyor. Yasalarca belirlenmiş diğer sağlık personeli çalışma süreleri ise şu şekildedir;

  • 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli veya tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışan başına bir yıllık süre zarfında en az 35 dakika yasal çalışma zorunluluğu bulunuyor.
  • Az tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerde ise çalışan başına ayda en az 6 dakika yasal çalışma zorunluluğu bulunuyor,
  • Tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerde ise çalışan başına ayda en az 9 dakika yasal çalışma zorunluluğu bulunuyor, 
  • Çok tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerde ise çalışan başına ayda en az 12 dakika yasal çalışma zorunluluğu bulunuyor.

Diğer sağlık personelinin görevlendirilmesi aşamasında sözleşmede belirtilen süre kadar işyerinde hizmet sunulma zorunluluğu bulunuyor. Eğer diğer sağlık personeli olarak görev yapan kişiler 2 veya daha fazla işyeri ile kısmi süreli iş sözleşmesi yaptığı takdirde durumlarda kişinin yolda geçirdiği süreler haftalık kanunen belirlenen çalışma süresinden düşürülüyor.

diger saglik personeli anadolu yakasi

Diğer Sağlık Personeli Çalıştırma Zorunluluğu

İşyerlerinde diğer sağlık personeli çalıştırma zorunluluğu işyeri hekimlerine göre değişiklik gösteriyor. Bu anlamda tam süreli işyeri hekimi görevlendirilen işletmelerde diğer sağlık personeli görevlendirme zorunluluğu bulunmuyor. Fakat tam zamanlı iş yerimi hekimi yok ise yasalarca belirlenen kriterler doğrultusunda tehlikeli iş yeri statüsünde olan işletmeler 10 ve daha üzeri işçi çalıştırıyorsa diğer sağlık personeli çalıştırma zorunluluğu bulunuyor. Eğer işletmeler bu zorunluluğa uymamaları durumunda ise çalıştırmadıkları her diğer sağlık personeli statüsündeki kişi başına aylık 2500 TL ceza ödemek zorunda kalıyorlar. Son dönemde işletmelerin daha bilinçli bir yapıya bürünmesi ile birlikte diğer sağlık personeli çalıştırma sayısında önemli bir artış yaşandığı görülüyor.

Güncel Haberler

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.