Mesleki Yeterlilik Sertifikası

Sertifika sahibi olmak isteyenler için mesleki yeterlilik kurumu tarafından yetkilendirilmiş olan belgelendirme kuruluşları tarafından alınması mümkündür.

Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından belirlenmiş olan kuruluşlar tarafından verilecek olan mesleki yeterlilik sertifikası özellikle gerekli olan mesleklerde bireyler tarafından yapılacak başvurular doğrultusunda alınmaktadır. Yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından özellikle yetki kapsamında gerçekleştirilecek olan sınavlar ile hak kazanılması halinde verilmektedir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunlulugu
Mesleki Yeterlilik Kimlik Karti
Mesleki Yeterlilik Sertifikasi Anadolu Yakasi
Mesleki Yeterlilik Sertifikasi Avrupa Yakasi
Mesleki Yeterlilik Sertifikasi Hizmeti
Mesleki Yeterlilik Sertifikasi Istanbul

Ulusal yeterlilik de tanımlanmış olan esaslar üzerinden yürütülecek ölçme ve değerlendirme faaliyetleri ile başarılı olan kişilere verilen belgedir. Kalite güvencesi sağlanan ve aynı zamanda uluslararası personel belgelendirme standartlarına göre hazırlanmış olan sistem aracılığıyla adil, güvenilir, tarafsız ve tutarlı bir şekilde yapılacak olan değerlendirme sonucunda başarılı olan kişiler için düzenlenecek olan belgedir.

Mesleki Yeterlilik Sertifikası Nasıl Alınır?

Özellikle gerekli olması durumunda mesleki yeterlilik sertifikası nasıl alınır? Sorusu merak edilen konular arasında yer almaktadır. Başvuru yapacak olanlar için belgenin alınabilmesi için almak isteyenlerin mesleğine ait ulusal yeterliliğin olması gerekmektedir. Aynı zamanda ulusal yeterlilik de uygulanacak olan sınav ve belgelendirme çalışmaları için yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşunun olması gereklidir.

Başvuru yapmak isteyen adaylar öncelikle belge almak istedikleri alanda yetkilendirilmiş olan belgelendirme kuruluşuna internet üzerinden başvuru yapabilirler. İnternet üzerinden yapılacak olan araştırmalar ile kısa süre içerisinde detaylı bilgi alınarak başvuru yapılacak olan kurum belirlenebilir.

Sınav ve bunun yanı sıra belgelendirme süreci için özellikle yetkilendirilmiş olan belgelendirme kuruluşu gerekli çalışmaları yürüterek bireyler tarafından yapılacak olan başvurular ile belge almak istedikleri alanda başvuruların belgelendirme kuruluşuna yapılmasını sağlamaktadır. Başvuru yapan adaylar için teorik ve performansa dayalı olarak gerçekleştirilecek olan sınavlarda edebilecek olan başarı ile taşınabilir cüzdan tipindeki hazırlanacak olan mesleki yeterlilik kimlik kartı alınmasına hak kazanılabilir.

Mesleki Yeterlilik Sertifikasi
Mesleki Yeterlilik Sertifikasi Nasil Alinir
Mesleki Yeterlilik Sertifikasi Nida Osgb
Mesleki Yeterlilik Sertifikasi Osgb
Mesleki Yeterlilik Sertifikasi Veren Kurum
Mesleki Yeterlilik Sertifikasi Veren Kurumlar

Mesleki Yeterlilik Sertifikası Veren Kurumlar

Sertifika almak isteyenler için özellikle mesleki yeterlilik sertifikası veren kurumlar yapılacak olan başvurular konusunda oldukça önemlidir. Bu kurumlar aynı zamanda yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu olarak da adlandırılmaktadır. Kurumların özellikle bu alanda hizmet verebilmek için ilgili oldukları meslekte TÜRKAK tarafından akredite edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından onaylanmış olması da gerekmektedir.

Mesleki yeterlilik sertifikasını verecek olan kurumlar sadece verilen yetki kapsamında belirlenmiş olan mesleklerde sınav ve belgelendirme yapmaya hak kazanmaktadır. Sınav için başvuru yapacak olanlar özellikle bu kurumlarda yapacakları görüşmeler doğrultusunda gerekli belgeleri sunarak başvuru işlemlerini sorunsuz şekilde gerçekleştirebilirler. Özellikle zorunlu mesleklerde çalışacak olanlar için sertifikanın alınması gerekmektedir. Bu konuda kurum ile yapılacak görüşmelerle başvurular yapılabilir.

myk mesleki yeterlilik sertifikasi

Meslek Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu

5544 sayılı kanuna göre özellikle tehlikeli ya da çok tehlikeli olarak belirlenmiş olan  sektörler Çalışma ve Sosyal Güvenliği Bakanlığınca yayınlanmış olan tebliğde yer alan meslekler için özellikle sertifikanın olmaması durumunda kişilerin çalıştırılması yasaklanmıştır. Bu nedenle özellikle yapılan düzenlemeler ile meslek yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilmiştir.

Kanun kapsamında özellikle yapılan düzenlemeler ile zorunlu hale getirilmiş olan meslekler belirlenmiştir. 81 meslek son değişimler ile zorunlu hale getirilerek özellikle sertifikaya sahip olunması durumunda kişilerin bu alanda çalışmasına olanak sağlanmaktadır. 26 Eylül 2017 tarihinde resmi gazetede yayınlanan bildirge ile yürürlüğe giren tebliğ sayesinde 81 meslekte çalışacak olan kişilerin mesleki yeterlilik belgesine sahip olması gerekmektedir.

Zorunlu hale getirilmiş olması özellikle belirlenen mesleklerde çalışacak olan kişilerin yapacakları başvurular doğrultusunda sahip olacakları sertifika ile bu alanda çalışma olanağı elde etmesini sağlamaktadır. Daha öncesinde 48 meslek için zorunlu olan sertifika 81 meslek olarak düzenlenmiştir.

Güncel Haberler

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.